Byl jsem křivě obviněn

03.09.2023

Zdroj obrázku: Pixabay

Byl jsem křivě obviněn mou manželkou.

Mirek je 75 letý muž, otec dvou dospělých dcer. Celý život velmi tvrdě pracoval, aby mohl své rodině dát vše, co potřebuje. Co ale musí na stará kolena řešit by nečekal ani v tom nejčernějším snu…

Mirkovo utrpení trvalo už pár let. Jeho žena Zdena mu ze života dělala "nenápadně" peklo. Nejprve zapříčinila, že se s Mirkem přestala bavit celá jeho rodina, následně i většina přátel. Omezovala ho v tom, co mohl jíst, co si mohl brát z lednice. Záměrně mu schovávala nové oblečení a nutila ho nejprve donosit to staré a novým "neplýtvat". Mirek chodil taky rád běhat. Zdena mu však vždy naschvál vypla bojler, aby neměl po běhu doma teplou vodu. Nadávala mu, ponižovala ho a shazovala.

Mirek je však "stará škola". I když ho dcery motivovaly, aby se se Zdenou rozvedl, nechtěl o tom ani slyšet. Vydrželi spolu přeci tolik let. Nikdy by ho ale nenapadlo, co mu manželka provede.

To nejhorší ale začalo tím, že se rozhodl prodat velké pole, které zdědil po svých rodičích a bylo tak jeho výlučným majetkem. Předtím se ještě všech v rodině zeptal, zda-li o pole někdo nemá zájem, ale že on se o něj už starat nehodlá. Nikdo ho nechtěl. Peníze z pole si pak schoval na horší časy. A to u Zdeny spustilo nečekanou mstu.

Využila dne, kdy jí popraskaly žilky v obličeji, na což delší dobu trpěla, počkala si, až Mirek přijde z večerního běhu a ve dveřích bytu ztropila hysterickou scénu, kdy do Mirka bušila, křičela na něj, kopala do něj apod. Mirka takto vystrkala z bytu ven. Ten smutně odešel do hospody na pivo s tím, že počká, až Zdena usne a pak se teprve vrátí domů.

Když přišel domů, Zdena tam nebyla. Rychle tedy prošel do ložnice a usnul. V ranních hodinách ho však vzbudila policie a vykázala ho z jeho bytu. Musel odevzdat klíče nejen od bytu, ale i od rekreační chaty a ve vteřině se z něj stal bezdomovec. Nestihl si ani sbalit věci. Zdena pak nechala toto vykázání prodloužit o dalších 30 dní.

Mirek se spojil se svou dcerou, která mu velmi pomohla a začal celou věc řešit. Společně se obrátili i s žádostí o pomoc na právníka Věřím ti.

Bylo zjištěno, že Zdena Mirka obvinila nejen z více jak 30 let trvajícího domácího násilí, ale i ze znásilnění. Věci, které ve své výpovědi popsala, byly neuvěřitelné.

Mirek se bránil všemi dostupnými prostředky, ale policii jeho důkazy vůbec nezajímaly. Proces se nezastavil ani poté, co byly provedeny znalecké posudky na Zdenu, ze kterých jasně vyplynulo, že nic nenapovídá tomu, že by trpěla syndromem týrané ženy, nebo že by trpěla v důsledku takového jednání psychickými následky. Co však bylo velmi zarážející, že se zuby nehty bránila rozvodu, jenž Mirek inicioval. Z jejích podání však jasně plynulo, že to není kvůli Mirkovi, ale z obav, že přijde o majetek.

Zdena navíc do průběhu celého vyšetřování velmi výrazně zasahovala. Dopisovala si s policií, znalci, soudkyní, svědky, kdy všem říkala, co mají a nemají dělat a jak a co si mají myslet.

Mirek byl nejprve všech obvinění zproštěn u okresního soudu, kdy tento rozsudek následně potvrdil i soud krajský. Mezitím však Zdena a obecní drbny zajistily, že si o Mirkovi celé maloměsto vyprávělo, že je tyran, blázen a alkoholik. Že se žádné takové jednání u něj neprokázalo však už nikoho nezajímalo.

Po ukončení těchto sporů Mirek podal na Zdenu trestní oznámení pro křivé obvinění, pomluvu a křivou svědeckou výpověď. Z nepochopitelných důvodů však toto trestní oznámení bylo přiděleno stejnému vyšetřovateli, který vyšetřoval právě Mirka a trval na tom, že se týrání dopustil. Nevzdali jsme to a zkusili podat nové trestní oznámení prostřednictvím okresního státního zastupitelství. Zde však naše oznámení dostal na stůl stejný státní zástupce, který Mirka obžaloval. Oba samozřejmě trestní oznámení smetli ze stolu s tím, že ke křivému obvinění a pomluvě nedošlo.

Z toho důvodu podal Mirek proti jejich postupu stížnost. Jako zcela nepochopitelné se jeví, že o této rozhodoval krajský státní zástupce, který trval na Mirkově potrestání u odvolacího řízení u krajského soudu.

Mirka momentálně čeká podání ústavní stížnosti proti postupu policie a státního zastupitelství, a především žaloba na vypořádání majetku s dnes již bývalou Zdenou. K tomu soud s Ministerstvem spravedlnosti České republiky za odškodnění za nezákonné trestní stíhání, které dosud ČR nezaplatila dobrovolně.

Mirek je však již vyčerpán, a to jak psychicky, tak finančně z více jak dvou letého boje za spravedlnost.

Pomoci mu můžete příspěvkem ve sbírce.

Sbírka pro Mirka

Pojďme společně pomoci Mirkovi, který je obětí křivého obvinění z domácího násilí a znásilnění.