Nebudeme mlčet #1: Není predátor jako predátor

09.06.2024

Zdroj obrázku: Pixabay

Rozhodnutí policie, které nám vzalo dech.

Jak si většina z Vás nejspíš všimla, v září roku 2023 jsme zahájili projekt Lovci prasáků, který se zaměřuje na odhalování predátorů na sociálních sítí. Vytvořili jsme fiktivní profil 13 leté dívky, použili na něm fotografie naší dospělé kolegyně a čekali, kdo a s čím nás bude kontaktovat. Následně s těmito lidmi vedeme konverzace a snažíme se zajistit vzorek jejich chování. Pokud se dopustí některého z trestných činů nebo se k něčemu takovému přiznají, upozorníme na tohoto člověka orgány činné v trestním řízení pomocí trestního oznámení.

Tito predátoři zpravidla zneužívají vícero dětí najednou, pokud už se k takovému jednání uchýlí. Poté se v jejich telefonech či počítačích dá najít desítky, ale i stovky konverzací s reálnými dětmi, na které zaútočili.

A jeden takový náš profil kontaktoval koncem roku 2023. Uklidňoval nás, že není přece žádný pedofil, že se nemusíme bát si s ním psát a že je to jen sranda. Postupně však den za dnem své chování stupňoval...

Po pár dnech už chtěl, abychom mu poslali nejprve fotku obličeje, poté fotku celé postavy a následně i fotku v plavkách. Poté přistoupil ke psaní si o sexuálních záležitostech, různých praktikách, snažil se nás poučovat, ale taktéž vyzvídat, jaké máme zkušenosti.

Vrcholem všeho však bylo, když z ničeho nic zaslal fotografii svého přirození a hned poté žádal na oplátku zaslat alespoň fotku prsou.

Na počátku roku jsme tedy na tohoto predátora podali trestní oznámení:

Bylo zahájeno trestní řízení, následně jsme byli vyzváni k podání vysvětlení, zajistila se veškerá data... Vše se jevilo, jako běžná přípravná fáze.

Až do momentu, kdy jsme obdrželi vyrozumění od kriminální policie, že věc odkládají, protože k trestnému činu nedošlo. To by ještě tak zvláštní nebylo. Taková situace se bohužel stává často. Co však bylo naprosto bizarní bylo odůvodnění, proč se o trestný čin dle policejního orgánu nejedná.

Policie zde totiž zcela nepokrytě lituje pachatele, který je v jejich očích pouze starým nemohoucím chudákem upoutaným na lůžko a který by takového jednání (sériový sexuální internetový predátor) vůbec nebyl schopen.

Co je však velmi zarážející, že na jeho profilu v přátelích měl pouze ženy, a to různého věkového složení, kdy velká většina z nich byla extrémně mladistvého vzhledu, dost možná i pod 18 let. Minimálně 5 profilů pak vypadalo, že by mohlo patřit dívkám i pod 15 let.

Proti tomuto vyrozumění jsme v zákonné lhůtě podali podnět na okresní státní zastupitelství. To však náš podnět odmítlo s tím, že nejsme osobou poškozenou a že ani tak v očích dozorujícího státního zástupce nedošlo k žádnému pochybení.

Co dodat. Snad jen doufejme, že tento člověk již nebude mít odvahu opakovat své jednání, a že se na oddělení kriminální policie v Písku nedostaví žádná skutečná poškozená dětská oběť.