Nikola, která zažívá peklo od vlastního otce

07.03.2023

Zdroj obrázku: Pixabay

Nikola, kterou znásilňuje její vlastní otec.

S ohledem na skutečnost, že Nikola je v tuto chvíli dočasně mimo domov na utajovaném místě a do konce tohoto týdne se přestěhuje do bezpečí, odkud nejpozději na konci tohoto týdne podáme trestní oznámení, respektujte prosím tyto skutečnosti a naprostou anonymitu naší hrdinky (pozn. redakce ze dne 7. 3. 2023).

Tento příběh zde necháme zveřejněný a budeme jej postupně aktualizovat tak, jak se situace bude vyvíjet, s ohledem na bezpečí naší hrdinky.

Nikola je 18 letá studentka posledního ročníku střední školy. Od jejích 15 let jí pravidelně znásilňoval její vlastní otec. Poprvé to bylo poté, co jí v čerstvých 15 letech silně opil, poté se to opakovalo pod pohrůžkami různého násilí a vydírání. Nikola se ho celé ty roky velmi bála. Posléze už na nějakou obranu před ním rezignovala, neboť věděla, že by ho stejně nepřeprala, a tak se to pouze snažila přežít.

Dlouho otálela s tím, aby věc řešila či oznámila. Jednou se totiž v rámci rodiny svěřila, ale dotyčná osoba jí to vyčetla slovy: "Tak přece mu kvůli tomu nezničíš život..."

Nikola se odhodlala o věci mluvit až poté, co narazila na naší organizaci. Už delší dobu si uvědomovala strach, aby něco podobného otec neprovedl i jejím dvěma mladším sestrám. To, že má někoho, kdo jí věří a je schopen jí pomoci a obava o budoucnost sourozenců, byla obrovským hnacím motorem.

Co jsme pro Nikolu zajistili?

S Nikolou jsme učinili opatření, aby dočasně byla v rámci možností před otcem v bezpečí. Následně jsme na naších sociálních sítích spustili sbírku, která stále probíhá. Výtěžek z této sbírky je určen na zajištění bezpečného bydlení a stravy pro Nikolu, která kvůli různým okolnostem nemá v tuto chvíli nikoho z příbuzných, u koho by mohla bezpečně žít. Dále budou poskytnuté finance sloužit na právní zastoupení ve věci výživného po obou rodičích.

Je třeba si uvědomit, že takovýto skutek může oběť účinně oznámit pouze z bezpečného prostředí. Bohužel v České republice nemáme takové možnosti, jaké většina z Vás zná z různých televizních pořadů. Azylové domy jsou plné, mladá žena s takovýmto traumatem nemůže žít na ubytovně s desítkami mužů, nikdy není jisté, kdo bude případ vyšetřovat a zda policie a státní zastupitelství shledají důvod pro vazbu či nikoliv... A takto bychom mohli pokračovat o coby kdyby dál. Oběti se tedy bojí nejen toho, že jim jejich příběh nikdo neuvěří, ale především pomsty pachatele (to platí nejen u sexualizovaného, ale i u domácího násilí). Je třeba si uvědomit, že oběť po delší čas žila v situaci, kdy jí bylo nejrůznějšími způsoby vyhrožováno, možná si zažila i několik fyzických útoků apod. A trestní oznámení je silným motivem pro pomstu.

Pro Nikolu jsme tedy zařídili náhradní bydlení i se stravou, a to za velmi příznivých finančních podmínek. Nikola to bude mít blízko do školy, aby jí mohla úspěšně dokončit (jedná se o premiantku).

Dále jsme pro Nikolu sepsali trestní oznámení a žádost o ustanovení zmocněnce (advokáta), který s ní projde celým trestním řízením.

Nikola od nás dostala také podporu krizového interventa a nabídku psychoterapií.

Jakmile se trestní řízení zahájí, podáme také za Nikolu návrh na zvýšení výživného od matky, kterou Nikola od dětství neviděla, a stanovení výživného od otce. Zároveň pro ní zkusíme vyjednat různé další příspěvky, aby se co nejdříve dokázala postavit na vlastní nohy.

Následně zde také budeme průběžně zveřejňovat, na co byly vámi darované finanční prostředky využity.

Za mediální pomoc s touto sbírkou srdečně děkujeme youtuberovi MarleyKKT.

Děkujeme, že pomáháte!

Sbírka pro Nikolu

Pojďme společně pomoci Nikole, kterou znásilňoval její vlastní otec.