Slíbil, že mě připraví o všechno

24.09.2023

Zdroj obrázku: Pixabay

Manžel mi slíbil, že mě připraví o všechno. A to se mu povedlo.

Martina je matkou dvou dětí, dnes již rozvedená a zcela zničená. Její manžel dodržel, co slíbil a dostal jí na úplné dno.

Před 15 lety se Martina seznámila s Jiřím, uznávaným lékařem. Z počátku byl jejich vztah hezký, romantický. Jiří se však moc nechtěl vázat. Nejprve odmítal děti, následně sňatek. Martina mu oznámila, že její sny a priority jsou jiné a pokud se na tomto neshodnou, nemá cenu ve vzájemném vztahu setrvávat.

Jiří ji umluvil, že se změní, že všechno bude dobré a že jí má rád, a proto to společně zkusí.

Po asi 2 letém vztahu se vzali a Martina otěhotněla. Jenže už v průběhu těhotenství se Jiří začal projevovat jako agresor.

Nejprve šlo drobné shazování a ponižování. Často jí opakoval, že jako matka nebude stát za nic. Když bylo Martině nejhůř, odjel pryč a nechal jí doma samotnou. Když už se jí s břichem špatně chodilo, naschvál jí třeba zvedl nohy a dal si je na konferenční stolek, aby nemohla odejít, protože věděl, že ho nedokáže překročit. Pak se několik minut smál její "neschopnosti". Vypsat, co vše jí Jiří způsobil za trápení za celé dlouhé roky, by dalo na dvoudílnou knihu.

Po narození první dcery začalo skutečné peklo. Dcera byla často nemocná, měla vrozenou vadu na plicích, časté infekty a horečky. Martina tedy trávila dlouhé noci vzhůru s dítětem, mnohokrát s ní byla také v nemocnici. Jiří mezitím nebyl schopen se postarat o nic a neustále svaloval vinu za zdravotní komplikace dítěte na Martinu.

Když se konečně stav dcery trochu zlepšil, Martina zjistila, že je znovu těhotná. Nechtěla jít na potrat, vždy snila o velké a spokojené rodině. Naivně doufala, že když Jiří zjistí, že bude mít syna, že se jeho postoj změní a začne se chovat lépe.

Opak byl ale pravdou. Při druhém těhotenství Martina zjistila, že jí její muž podvádí. Nejednalo se však o žádnou milenku, ale o desítky náhodných partnerů ze seznamek, eskortů apod, a to nejen ženy, ale i muže. Jiří za tyto "radovánky" vynakládal desítky tisíc měsíčně. Doma však měl problém koupit větší nákup nebo zaplatit běžné potřeby do domácnosti.

Když byly synovi čtyři roky, vše vygradovalo. Jiří v afektu prohodil Martinu před zraky obou dětí skleněnou výplní dveří v bytě. Martina se psychicky sesypala. V ten moment si totiž uvědomila, že musí s dětmi okamžitě od tohoto člověka pryč.

Z pár ušetřených peněz si zaplatila advokátku, podala návrh na rozvod, svěření dětí do péče a výživné na sebe. Hradila si psychoterapii a docházela na psychiatrii, protože se u ní projevily těžké úzkosti, deprese a posttrauma.

Za nedlouho však pochopila, že u soudu bojuje s opravdový peklem. Požádala tedy své rodiče, zda by jí finančně vypomohli. Dále jí pomohla i dobrá kamarádka. Najala si tedy velmi vyhlášeného advokáta na rozvody, péči a násilí. Za tyto služby mu pak zaplatila za pomoci rodiny a přátel přes 300.000 Kč v domnění, že dělá to nejlepší pro své děti.

Soud je sice rozvedl, ale v rozsudku nebyla určena přesná příčina rozvratu jejich manželství, a to domácí násilí. U dětí, i přes odpor OSPOD a přes znalecké posudky dvou dětských psychologů, byla určena střídavá péče. Vrchol pak nastal ve sporu o výživném na manželku, kde advokát Martině ukončil právní zastoupení těsně před vynesením rozsudku. Tento jí sice přiznal výživné, byl ale napsán tak špatně, že bylo jisté, že u odvolacího soudu neobstojí. Kvalita byla totiž natolik mizerná, že se rozsudek jevil, jako by ho ani nepsal člověk s právním vzděláním. Zůstaly v něm pasáže ze zcela evidentně jiného rozhodnutí, byly zde chyby v počtech i datech. Díky jednomu z kroků, které advokát provedl bez hlubšího vědomí Martiny a bez toho, aby jí poučil o důsledcích, přišla také o možnost požadovat náklady řízení.

Martina tak jen za řízení o určení výživného pro sebe zaplatila za právní služby cca 180.000 Kč, když Jiřímu bylo přiznáno, aby zaplatil cca 50.000 Kč.

Co je ale na celém případu nejvíce zarážející je pak skutečnost, kdy se všechny soudy spokojily s tvrzením Jiřího, že si jako renomovaný lékař se 3 soukromými ambulancemi v krajských městech, po více jak 20 letech praxe, bez nákladů na personál či jiných významnějších provozních nákladů, vydělává v průměru 19.500 Kč. Přesně z této částky mu pak vypočetli výživné jak pro děti, tak pro manželku.

Jiří ji při ochodu ze společné domácnosti "slíbil", že se postará o to, že jí dostane na úplné dno. Martina má vážné pochybnosti o tom, že se mu díky svému postavení a kontaktům podařilo ovlivnit úsudek soudců, avšak s tím v průběhu řízení nemohla dělat nic, jelikož to nikdy neměla jak dokázat. Jisté však je, že soudci šli proti doporučení odborníků, jejich rozhodnutí obsahují zásadní vady, a tohle vše se stalo pro Jiřího výhodou.

Martina se na nás obrátila až v závěru svého boje. Dosud se léčí na psychiatrii, je medikována, je bez peněz, vidí, jak děti, které k otci nechtějí, ale jezdit musí, trpí...

Nemá už ani finance, ani sílu pokračovat dál. Má ale naději, že jí společně můžeme pomoc a za pomoci ústavní stížnosti a návrhu na změnu výchovného prostředí vše změnit.

Pomoci jí můžete příspěvkem ve sbírce.

Sbírka pro Martinu

Pomozme společně Martině, kterou dostal na úplné dno bývalý manžel.