Stála jsem před sophiinou volbou

29.10.2023

Zdroj obrázku: Pixabay

Příběh o mladé týrané ženě a jejich dětech.

Když Nhare poznala Aleše, vše se zdálo být v naprostém pořádku a zanedlouho se k němu i se svou tehdy 4letou dcerou přestěhovala. Po několika měsících si však začala u dcerky všímat zvláštního chování, modřin na těle a pomočování. Když se jí dcera svěřila, že má modřiny od Aleše, začala Nhare jednat. Okamžitě Aleše konfrontovala a o všem řekla i jeho matce.

Poté vše nabralo rychlý spád. Aleš je obě začal bít, zamykal je ve sklepě a nechával je trpět hlady. Když Nhare sebrala odvahu a obrátila se na Alešovu matku, která s nimi v domě bydlela, její volání o pomoc odbyla s tím, že si vše vymýšlí.

Dokonce ani Nhařina vlastní rodina neprojevila zájem o její svízelnou situaci, a tak se rozhodla umístit dceru do pěstounské péče, aby ji před Alešem zachránila. Neviděla žádnou jinou možnost. Nikdo ji nebyl schopen pomoci.

Nhare od přítele utekla, ale brzy zjistila, že s ním čeká syna. Po jeho narození se občas s Alešem stýkali, aby svého syna mohl vidět, a když to vypadalo, že se změnil, přestěhovali se spolu na ubytovnu. Pár měsíců nato byli z ubytovny vyhozeni a Nhare skončila i s malým synem v zimě na ulici.

Po Alešovi se slehla zem, zatímco Nhare se s dítětem schovávala v mrazu a bez jídla na tramvajové zastávce. Tam si jich všiml na první pohled sympatický muž Jakub a nabídl jim střechu nad hlavou. Po krátké době se u Nhare začala projevovat epilepsie a časté epileptické záchvaty jí velmi znesnadňovaly péči o svého syna. Do toho ji Jakub psychicky týral a pod vlivem alkoholu záměrně upustil jejího syna na zem. Nhare okamžitě kontaktovala policii a spustilo se vyšetřování. Byla ale už tak zničená, že se rozhodla dát syna k adopci. Vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu, agresivitě partnera a nulovým financím neviděla jiného východiska.

Sebe však před Jakubem ochránit nedokázala a začalo jí peklo na zemi. Jakub ji bil, kopal, zamykal ji v domě a nikam ji nepouštěl samotnou. Sebral jí mobilní telefon a nemohla si sama dojít ani k lékaři.

Nhare se devětkrát pokusila o sebevraždu, po roce nesnesitelného utrpení nakonec dokázala uprchnout. Domácí násilí jí vzalo dvě děti a zanechalo na ní doživotní následky.