Šťastné a veselé...

24.01.2023

Příběh o Adéle, kterou David zbil u vánočního stromečku.

Adéla je inteligentní, úspěšná podnikatelka, s vysokoškolským vzděláním. Vždy byla také trochu naivní a ráda se pro druhé rozdala. Jen na chlapy měla vždycky smůlu. V té době ji bylo 25 let.

S Davidem se seznámila zvláštním způsobem, když seděla se svým kamarádem na kávě a David mu právě volal, že má asi zlomená žebra, hrozně to bolí, už 2 hodiny sedí na pohotovosti a nikdo si ho nevšímá. Zde okamžitě zafungovala Adély obrovská potřeba zachraňovat ostatní. Nabídla se, že mu zařídí ošetření u svého otce lékaře.

David byl gentleman, chtěl se Adéle za pomoc odvděčit. Pozval ji proto na večeři. Adéla však z počátku byla ostýchavá a navíc ji nepřišlo, že by si nějaký revanš zasloužila. Vyměnili si alespoň kontakty. A pár týdnů o něm neslyšela.

Cca po třech týdnech se David ozval znovu. Chtěl si povídat a zval Adélu na kávu. Ta nakonec souhlasila. S Davidem byla velká sranda. Byl vtipný, sečtělý a měl velký společenský přehled. To Adéle imponovalo. Nakonec se tedy nechala umluvit a nechala se pozvat na nabízenou večeři za pomoc se zraněnými žebry.

David rád ukazoval, že si může dovolit luxus. I proto vzal Adélu na večeři do luxusní restaurace, kde za večeři pak nechal přes 4000 Kč. To komentoval, jako standard, normu. Adéla však na takovou noblesu moc zvyklá nebyla. Vlastně se tam cítila nepříjemně. Utvrzoval ji však v tom, že si takový nadstandard zaslouží, že je to v naprostém pořádku.

Oba zůstali v kontaktu a postupně přes zprávy spolu začali lehce flirtovat. David však trval na tom, aby Adéla o ničem neříkala jejich společnému kamarádovi. Odůvodňoval to tak, že ho nechce ranit tím, že mu přebral tak skvělou holku. Měl totiž prý pocit, že se Adéla jeho nejlepšímu kamarádovi také moc líbí.

Jednoho večera David Adéle zavolal, že má obrovský problém. Pokazilo se mu něco na jeho autě a nemá se jak dostat do své firmy. Prosil Adélu, jestli by pro něj nepřijela, neodvezla ho z domu na firmu, chvíli tam s ním nestrávila a následně ho neodvezla domů. Naivní Adéla samozřejmě chtěla pomoc, a tak pro Davida vyrazila. David ji snad stokrát poděkoval, pořád opakoval jak je skvělá a úžasná. Jak moc si její pomoci váží. To bylo přesně to, co Adéle lichotilo. Tohle přesně potřebovala slyšet. A on to věděl...

Když ho odvážela z firmy domů, navrhl, že se po cestě staví pro něco k jídlu a ještě spolu povečeří. Adéla měla hrozný hlad, a tak souhlasila. Vyzvedli jídlo s sebou a dojeli k Davidovi na byt. Zde povečeřeli a hezky si povídali. David Adéle nabídl víno. Protože musela řídit, odmítla ho. David ji ale umluvil, že už je přece 1 hodina ráno, není dobrý nápad už někam po tak dlouhém dni jezdit a přemluvil ji, ať u něho zůstane. Popili společně víno a oba šli spát. 

V brzkých ranních hodinách Davidovi zvonil mobil. Byl to jeho zaměstnanec. Měl problém. David se rychle oblékl, řekl že za chvíli je zpátky a odjel. Adélu v bytě zamkl. Adéla se rozhodla se ještě na chvíli prospat. Vzbudila se kolem 9 hodiny ráno. David stále nikde. Napsala mu tedy zprávu, kdy má v plánu se vrátit, že také bude muset jít do práce. David na zprávu nereagoval. Chvíli se chlácholila tím, že asi opravdu řeší závažný problém. Uvařila si kafe a čekala. V 10 hodin to zkoušela znovu. Opět bez odpovědi. Zkoušela mu volat. NIC. Adélu začala lehce popadat panika, že se mu něco stalo a ona zde zůstane zamčená. Chvíli před 12 si dal David na svůj Instagram story, jak sedí na obědě v další luxusní restauraci. Adéla se tedy uklidnila, že je aspoň v pořádku, nechápala ale, proč ji ignoruje. David se vrátil domů po 13 hodině s květinou a omluvil se, že se to v práci protáhlo. A naivní Adéla mu odpustila.

Od té doby se začalo plížit peklo. David postupně testoval, kde má Adéla mantinely. Začalo to nevinnými řečmi typu: "Nevím, co se ti nelíbí, vždyť jsem na tebe hodnej" , "kdybys viděla, jak jsem tenkrát vyběhl s tou štětkou, co se mnou byla jen pro prachy", nebo "vážně sníš ty knedlíky všechny čtyři?"...

Adéla začala postupně ztrácet sebevědomí, ale zároveň se čím dál tím víc poutala k Davidovi. Doufala, že ona bude ta, která jeho povahu změní (vždyť přece k ní se chová líp jak k těm ostatním). Určitě je to důsledek jeho traumat z dětství, kdy mu rodiče ubližovali. On si přece neuvědomuje, že to co dělá, dělá špatně... Trávila u něj víc a víc času. Společný čas byl ale pouze za dveřmi jeho bytu. Nikdo nechtěl jít k ní domů, na veřejnosti ji nikdy nevzal za ruku, nepolíbil, dokonce se na ni skoro ani nepodíval. Doma ale vše probíhalo hezky.

Mezitím David dále po různu navštěvoval Adély otce lékaře z důvodu různých vyšetření a pracovní neschopnosti,

V prosinci se konal ples, kam byl David jakožto jeden ze sponzorů pozván. Oznámil Adéle, že na ples půjdou společně s partou jeho přátel, které Adéla znala jen okrajově. Řekl ji: "Koukej se na to ale pořádně oblíknout, uvědom si, že tam jdeš se mnou!". "Ne, vezmu si pytel od brambor..." pomyslela si Adéla. Protože mu chtěla vyhovět a zároveň se vedle něj cítit dobře, domluvila si před plesem kadeřnici, kosmetičku, vizážistku a půjčila si luxusní večerní šaty za 20.000 Kč. Ten večer pak přijela k němu domů, ale on ji oznámil, že už čekají v nedaleké restauraci a ať přijde přímo tam. Když vešla dovnitř, jeho přátelům spadla brada. Adélu všichni chválili, jak moc ji to sluší. Cítila se jako v nebi. Přesně do toho momentu, než David pronesl: "Abyste se z ní neposrali no... Tak aspoň jednou vypadá jako člověk...". Moc ji to zabolelo. Ale rozhodla se to zase překousnout. Celý ples si ji vůbec nevšímal a s kamarádem se opil do němoty. Adéla ho pak musela doslova odtáhnout domů.

A pak přišly Vánoce. David Adélu, která byla vždy zvyklá trávit vánoční večeři s rodinou, přesvědčil, že na Vánoce chce být jen s ní. Že má pro jednou udělat změnu, Že si udělají krásný večer. Adéla souhlasila. 

Den před Štědrým dnem ji oznámil, že na Vánoce přijde i jeho nejlepší kamarád, ten který je seznámil, a že Adéla musí hrát, že spolu nic nemají. Taky Adéle poručil, že musí zajistit salát a řízky, polévku, na pozdní večeři tatarský biftek, chlebíčky, prostě co největší hostinu. Adéla souhlasila a pustila se do příprav. 

Na Štědrý den pak společně usedli k večeři. David ji zahájil vodkou. Během večeře Adélu několikrát urazil. Když se společný kamarád zeptal, zda se ji občas zasteskne po tanci, ve kterém byla i mistryní Evropy, David to utnul větou: "Ona? Tak maximálně mistryní světa ve žraní. Se na ni podívej"... Dál klopil jednu vodku za druhou.

Společně se pak přesunuli ke stromečku. Adéla oběma koupila dárek. David si však na Adélu ani nevzpomněl. Adélu to vzalo a rozbrečela se. To Davida posilněného vodkami rozčílilo a Adélu u vánočního stromečku zfackoval a zkopal. Byl tak rozčílený, že ani kamarád ho nebyl schopný úplně zastavit. 

Adéla chtěla utéct. Hned. Ale věděla, že má upito. Neměla se jak dostat domů, bylo to 30 km daleko. Nechtěla nikomu ničit Vánoce tím, že by si volala o pomoc... V bytě tedy zůstala.

Ráno po probuzení chtěl David hlavně vědět, jestli mu Adéla přivezla lékařské zprávy od otce, které chtěl dát na svou pojišťovnu, aby mu proplatila peníze. Adéla už je tahala ven. V tom ale společný kamarád říká: "Počkej, vždyť si ale říkal, že se ti to stalo na boxu, ne že jsi spadnul v práci?". 

V ten moment to Adéle všechno seplo. Proč s ní byl? Jen proto, aby mohl dělat pitomce i z jejího otce, který tím jako lékař neměl důvod mu nevěřit. David tak chtěl podvodně obrat pojišťovnu o desítky tisíc korun za úrazy, které se nestaly nebo se staly úplně jinak. Pochopila, že ho nikdy nezmění. Že ji nikdy neměl ani trochu rád. Že to vše byla jen hra, jak podvést pojišťovnu.

Vzala všechny lékařské zprávy, které měla k dispozici a spálila mu je ve dřezu. Pak si sbalila svých pár věcí a z bytu utekla.

Nikdy však nenašla odvahu jeho jednání oznámit. Myslela si, že by jí to nikdo nevěřil, že by z toho stejně byl jen přestupek, že by měl potřebu se ji mstít...