Znásilněná bývalým

31.01.2023

Tento příběh je o 19 leté Týně, kterou znásilnil její ex Tomáš.

Týna byla veselá mladá holka, která se ráda bavila. Prostě si užívala život, jak se dá.

Jednoho letního dne se rozhodla, že vyrazí se svou kamarádkou na venkovní diskotéku. Holky se skvěle bavily, popíjely a tančily. Když diskotéka končila, děvčata usoudila, že noc je ještě mladá a vyrazila společně s dalšími kamarády na další zahradní party. Zde opět pily a bavily se, dokonce došlo i na noční koupání v bazénu.

K ránu ale už byly obě ospalé a chtěly se vypravit domů, kam to však měly více jak 5 km. Po cestě tedy začaly obepisovat a obvolávat kamarády, zda by pro ně někdo nepřijel, protože nechtěly jít po tmě samy. Asi na čtvrtý pokus jim to zvedl kamarád Dominik. Ten jim nabídl, že pro ně dojede, staví se na chvíli u kamaráda Tomáše a pak je obě odveze bezpečně domů. Holky souhlasily.

Tomáš a Týna spolu asi rok před tím měli sex. Svůj vztah označili jako přátelství s výhodami. Navíc se znali už od základní školy. V této době však Týna měla přítele, kterého měla opravdu ráda a vztah považovala za vážný. U Tomáše se slavilo dál. Hrála hudba, k dispozici byl i alkohol, tančilo se...

Asi po hodině se Týna zvedla a šla v domě hledat WC. Postupně otevřela pár dveří, až vstoupila do Tomášova pokoje. Tomáš si toho všiml a v mžiku vběhl za ní. Jejich přátelé zůstali v obýváku, kde nahlas hrála hudba. Okamžitě ji začal líbat a osahávat. Týna se bránila jak slovně, tak odstrkáváním. Tomáš ale jako by ohluchl. Povalil ji na postel a začal z ní stahovat kalhoty i kalhotky. Týna se bránila, jak mohla. Křičela, kopala, škrábala, kousala... Nebylo ji to ale nic platné. Tomáš ji chytil pevně ruce a znásilnil ji. Přestal, až když se Týna přestala bránit a začala brečet. Týna se okamžitě oblékla a utekla z pokoje. Vzbudila kamarády a řekla, že odcházejí. Tomáš na ni ještě v obýváku řval, ať od něj okamžitě vypadne a hodil po ní mikinu.

Až venku se Týna svěřila kamarádce, co se stalo. Ta ji přesvědčila, že je potřeba to oznámit na policii. Týna souhlasila. Policie přijela během pár minut a začalo vyšetřování.

Během počátku trestního řízení Týna nebyla dostatečně poučena o svých právech jakožto zvlášť zranitelné oběti. První půl rok tak válčila sama bez jakékoliv odborné pomoci. Až díky Bílému kruhu bezpečí se dozvěděla, na co vše má nárok, a o to si také požádala. Jedním z těchto práv je třeba nárok na bezplatnou právní pomoc zmocněnce. Zmocněnec tedy do řízení vstoupil, až když byl případ těsně před podáním obžaloby.

Týna na tom byla psychicky velmi špatně. Bála se chodit městem v obavě, kde na něj narazí, bála se chodit na společenské akce, ztratila chuť do života, nenáviděla své tělo. Neustále ji přepadaly vzpomínky a myšlenky na to, co se stalo. Vždy, když to začalo být trochu lepší, musela na další výslech na policii nebo k soudnímu znalci. Znalci nakonec u Týny diagnostikovali středně těžkou posttraumatickou poruchu.

Zmocněnkyně Týně sehnala akutní pomoc psychologa, protože její stav se čím dál tím více zhoršoval.

Případ se dostal před soud. Týna dostala možnost vypovídat v oddělené výslechové místnosti. I tak byla velmi rozrušená, většinu výslechu proplakala. Bylo to pro ni velmi náročné. Po soudním výslechu přišla poprvé po dlouhé době úleva.

Během soudu Tomáš absolutně neprojevil žádnou lítost. Ba naopak dělal ramena, že on by tohle přece neměl za potřebí, když může mít kde jakou holku, na kterou si ukáže. Zesměšňoval psychický stav Týny a nejednou o ní hovořil jako o promiskuitní děvce.

Po několika hlavních líčeních padl rozsudek. 2,5 roku s podmínkou na 2,5 roku a odškodnění 80.000 Kč.

Proti rozsudku bylo okamžitě jak státním zástupcem, tak zmocněnkyní podáno odvolání, jelikož oba považovali takový trest za výsměch.

Tomáš se odvolal taky.